OCCAM-ban a procedure definíció egy nevet rendel egy processzhez. Formális definíció:
Pl.:
A formális paraméter egyfajta rövidítése az aktuális paraméternek, amit az eljárás egy példányaként használhatunk. Az eljárás egy példányának ugyanaz a hatása, mint az eljárás definíciójában elnevezett processz helyettesítésének. Az OCCAM eljárásokkal rekurzió nem oldható meg, mivel az eljárás törzsének végéig az eljárás meg nem ismert, nem definiált, így nem lehet rá hivatkozni.
A paraméterátadási módok megfelelnek az OCCAM-ban "rövidítés"-nek nevezett változómásolási módszereknek. Lehetőségünk van cím szerint lemásolni egy változót, vagy érték szerint. Érték szerint kifejezésekhez is rendelhetünk értékeket. Pl.:
Ennek megfelelően a paraméterátadás lehetséges érték és cím szerint, attól függően, hogy használom-e a VAL kulcsszót. Pl.:
A paraméter átadásakor sincsen semmilyen implicit típuskonverzió, ezt nekünk kell megtennünk explicit módon a függvényhívás helyén. Pl.:
Három változata van a rövidítésnek paraméter átadása szempontjából:
Érdekesség:
A paraméterátadási szabályok megegyeznek a rövidítési szabályokkal, melyek azt hivatottak biztosítani, hogy a program egy adott pontján egy változóra csak egy név hivatkozzon.
És most határozzuk meg, hogy a következő példák közül melyek ekvivalensek:
Itt látható, ahogyan minden egyes eljárás paraméter jelentése, rövidítés közben lett definiálva. A paraméterek rendezése kapcsolódik a rövidítés sorozatához, ez illegális, mert a változók, amiket a kifejezésekben használunk, a rövidítés után összeakadnak. A parameter nélküli eljárásoknál kötelező kitenni az üres zárójeleket. Lehet rövidíteni a paraméterlistát, ha két azonos típusú paraméter kerül egymás után, akkor elég a típus cask egyszer kiírni.
Pl.:
Ekvivalens ezzel:
OCCAM-ban a függvények elnevezett elkülönített processzek, melyek valamely eredményt adnak vissza, vagyis kiértékelt eljárások. Példa kiértékelt eljárásra:
Függvényként deklarálhatunk kiértékelt éljárásokat, nevet adhatunk vele kifejezéseknek. Pl.:
Egy függvény több értékkel is visszatérhet, ezeket használhatjuk pl. többszörös értékadásoknál. Pl.:
A függvény definíciója áll a FUNCTION kulcsszóból, előtte felsorolva a visszatérő értékek típusai, majd a függvény nevéből, zárójelben a paraméterekből, majd a lokális változók deklarációjából :-tal lezárva. Ezután következik a VALOF kulcsszó, és legalább két szóközzel beljebb kezdve a függvény törzse, amit a RESULT kulcsszó zár és utána a felsorolva a visszatérő értékek felsorolva, vesszővel elválasztva.
A paraméterátadás megfelel a változórövidítéseknek.
Lehetőség van OCCAM–ban rövidített függvénydeklarációra is, ahol nem kell kiírni az egész függvénytörzset, csak a visszatérőértéket. Pl.:
Ez ekvivalens az alábbival:
Lásd a 11.fejezetben .
A könyvtárakat hasonlóan használhatjuk, mint a modulokat, csak itt megengedünk nem csak műveletekre, hanem bizonyos adattagokra való hivatkozást is. Pl.: Egy halmaztípus ábrázolása: