Azaz üres program. Módszertanból megtanultuk, hogy egy skip programnak semmilyen hatása nincs, és lefutása azonnali. (Mondhatnánk úgy is, hogy amint elindul, már be is fejeződött.) Az SR-ben különösebb jelentősége nincs, hogy használjuk-e vagy sem. Fordításnál nem tartozik hozzá kód.
Alakja:
A stop utasítással lehetőségünk van a teljes program futásának felfüggesztésére, befejezésére.
Két formája létezik:
A második esetben a megadott kifejezés eredménye lesz a kilépési állapot (exit status). Míg első esetben ez az érték 0. Fontos, hogy ha az exit status nem nulla, akkor a fő erőforrás (main resource) final blokkja nem fog lefutni!
A feltételes elágazásokat az if kulcsszó vezeti be, és a fi zárja le. Az if kulcsszó után egy logikai feltételt kell megadnunk, amelynek igazságértékétől függően fut le a hozzá rendelt utasítássorozat. Lehetőségünk van else ill. else-if ágak beiktatására is. (A hagyományos programnyelvektől egy kicsit eltérő szintaxissal.)
A [] -jelekkel bevezetett sorok nem kötelezőek. A [] utáni feltétel megadásával készíthetünk else-if ágakat. Ezek meg kell, hogy előzzék az else ágat. Az else-if ágak feltételeinek kiértékelése felülről lefelé történik. Az első igaz ág törzse fog lefutni. Ha mind hamis, akkor meglevő else ág esetén annak törzsére, míg else ág hiányában a fi utáni utasításra adódik át a vezérlés.
Előltesztelős ciklus. Ez egy érdekes része az SR-nek. Egyfelől használható úgy, mint minden más nyelvben, azaz a ciklus törzsét addig ismételjük, amíg a ciklusfeltétel hamissá nem válik.
Látható, hogy a do kulcsszó vezeti be, és az od kulcsszó zárja le a ciklust. A do után adjuk meg a ciklusfeltételt, amit egy - az elágazásoknál is látott - "->" jel követ.
Másik lehetőség: a többágú ciklus. Ekkor az elágazásokhoz hasonlóan több, feltételhez kötött ágat adunk meg. Minden iterációban a legfelső igaz feltétellel rendelkező ág fut le. Ha nincs ilyen, akkor kilépünk a ciklusból.
Számlálós ciklus. Akár több dimenziós bejárásokat is definiálhatunk egyetlen egy számlálós ciklussal. Erre mindjárt mutatunk néhány példát, de előtte vizsgáljuk meg a szintaxisát, lehetőségeit.
Általánosan:
Az idx_var_i -k lesznek a ciklusváltozók, melyek csak a ciklus törzsén belül érhetők el. FONTOS, hogy ne használjunk előre deklarált változót cilusváltozónak! Az indexváltozó a lower_i és az upper_i közötti tarományt futja be, step-ben megadott lépésszámmal. A to helyett írható downto is, de ekkor a lower_i>=upper_i kell legyen!
Nézzünk példákat: