A Tierra virtuális gép C nyelven írodott. Forráskódja nyílvános így bárki tanulámányozhatja vagy módosíthat rajta. Ezáltal tetszőleges CPU struktúrájú vagy utasításkészletű Tierra módosítást készíthet. Az utasításkészlet módosítás egyszerűbb módját is támogatja a Tierra, nem kell ehhez a forráskódban módosítani.
A Virtuális gépet vagy annak működési módját darwini operációs rendszerként is emlegeti a Tierre alkotója Tom Ray. Ez arra utal, hogy a virtuális gép a folyamatok populációját darwini (a biológiai evolúciónak megfelelően) módon kezeli. A darwini operációs rendszer fontosabb alkotó elemei:
A soup (leves - ősleves). A virtuális gép operációs memóriájának szerepét tölti be. Az önreprodukáló kód ezt foglalja el. Az "önreprodukció" hatékonyságát mutatja, hogy mennyire "szaporodik" el egy kód. A memória körbeforuló, azaz a legmagasabb cím után a legalacsonyabb következik. A virtuális gép indításakor megadható a soup mérete, ami a futás során már nem változhat.
("default" CPU)
A CPU maga a gép (pl. van benne memória allokáló utasítás)
Utasítás mutató, IP
Regiszeterek, 4 db
Stack 10 szó (visszaforduló, vagyis a 11-dik push, az elsőt felülírja)
Stack pointer
Flag-ek
Úgy tervezték a Tierra-t, hogy különböző utasításkészletekkel legyen képes működni. Az utasítások szintaktikailag az Assembly nyelvre emlékeztetnek. Ennek oka valószínűleg az, hogy egyszerű fordítóprogramot írni ilyen kódra.