A nextfile parancs befejezni az olvasott fájl sorainak feldolgozását, és átugrik a parancssorban megadott következő fájlra. Ez a függvény nem található meg az awk implementációjában. Itt láthatunk két példát a függvény megvalósítására:
Ezt a kódrészletet kell beletennünk a main program elejére, így a nextfile() parancs elérhető lesz és definiálunk egy változót is, amelyben majd eltároljuk az aktuális fájl nevét. Amikor ezt meghívjuk, léptet egy sort és beállítja az _abandon_ változó értékét a fájl nevére, így minden sor feldolgozásakor rögtön meghívódik a next parancs, ez mindaddig tart, amíg a megfogalmazott feltétel igaz, tehát amíg a FILENAME meg nem változik. A probléma ezzel függvénnyel csak az, hogy mi történik akkor ha kétszer ugyanaz a fájl szerepel a parancssori paraméterek között. Ennek kiküszöbölésére az FNR változót használjuk. Ugyanis a beolvasott adatmennyiség számlálása, új fájl esetén nullázódik.
A printf és sprintf működése gyakran függ a telepített C sprintf függvényétől. Ez azt jelenti, hogy egyes esetekben "%.0f" használatakor az sprintf, „elfogulatlanul” kerekít, tehát ,5 esetén nem minden esetben kerekít felfelé. Az alábbi program viszont a gawk-hoz hasonló hagyományos kerekítés szabályainak megfelelően végzi el a kerekítést:
Ez a két parancs egy karakter és a hozzá tartozó ASCII kód közti konverziót teszi lehetővé. Az ord egy karaktert vagy egy karaktersort kap bemenetéül és ezt a karaktert, vagy a karaktersorozat első karakterét felhasználva előállítja a hozzá tartozó ASCII kódot. A chr pedig egy számból állít elő egy karaktert.
Ezen függvények előállítása könnyen megoldható awk-val ezért nem volt szükséges beleépíteni az awk interpreterjébe.
A két függvény egymás inverzei, ezért megoldható, hogy a program magja is közös legyen:
És a tényleges függvények pedig:
Mint láthatjuk az _ord_init feltölt egy tömböt a BEGIN-ben, az ord függvény pedig ezt a tömböt használja fel a szükséges adatok kinyerésére. A chr pedig egy ügyes trükköt használ fel a karakter előállítására.
String tömök feldolgozásakor sokszor egyszerűbb lehet a tömbbeli szövegek egy nagy stringé való összevonása. Erre ad lehetőséget ez a join függvény, amelybe több extra paraméter is bekerült, hogy kellően általános és többfunkciós legyen.
Mint láthatjuk, az egyszerű összeolvasztás mellett, megadhatjuk, hogy mely részletét szeretnénk összeolvasztani a tömbnek és milyen szeparátort kívánunk használni, ha az itt megadott érték egyezik a SUBSEP értékével, akkor nem fog szeparátort használni az elemek összekapcsolásakor.