Sorszámozott típusokon értelmezhetőek az ord, succ, pred függvények, melyekkel megtudhatjuk az elem sorszámát, rákövetkezőjét, megelőzőjét. Mi is létrehozhatunk sorszámozott típust ( felsorolási típus: type nyelvek =: (angol, nemet,spanyol,olasz) )
Elemi adattípus. A mutató típus memória címet reprezentál, helyfoglalása 4 byte. Létrehozható ilyen változó a következő módokon:
Az első egy típus nélküli pointer, míg a második egy integerre mutató pointer lesz.
Dinamikus tömb létrehozására nincs lehetőség.
A legrugalmasabb Pascal adatszerkezet, mivel benne tetszőleges számú különböző tulajdonságú rész szerepelhet. Lehetőség van variáns rekordok létrehozására.
Definiálása: type s : set of char = ['a','g'..'c'];
Műveletei: unió (+), metszet (*), különbség (-), egyenlőség és tartalmazásvizsgálat (=,<>,>=,<=,in).
Maximális elemszáma 256, mivel a bázis típusa sorszámozott típus kell hogy legyen.
A fájl adattípusok segítségével tudunk fájlokat kezelni. A fájl típusú változó (128 byte) egy lemezen lévő fájlt jelképez, amelynek mérete nem kötött, a fájlban tudunk pozícionálni és tetszőleges rekordot kiírni vagy visszaolvasni. Ezekre a műveletekre speciális beépített függvények és eljárások szolgálnak.
A fájl típus lehet tipizált: ekkor rögzítjük, milyen típusú adatokat tárolunk a fájlban. A tárolt adat típusa tetszőleges lehet, kivéve: a fájl és a fájlt tartalmazó struktúrák, továbbá az objektum.
Van még a típus nélküli fájl, ezt belső szerkezetére való tekintet nélkül byte-ról byte-ra elérjük, továbbá van a különleges text nevű szövegfájl típus, amely változó hosszúságú szövegsorokat tartalmazó fájlok kezelésére alkalmas.
Példák:
1.
2.
A strukturált adattípusokat általában lehet egymásba ágyazottan használni.